The PM150CSA060 Mitsubishi Intelligent Power Module is an isolated base module designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices. The applications of the PM150CSA060 include Inverters, UPS, Motion/Servo Control, Power Supplies and so on.
Parametrics
PM150CSA060 absolute maximum ratings: (1)Power Device Junction Temperature, Tj: -20 to 150 ℃; (2)Storage Temperature, Tstg: -40 to 125 ℃; (3)Case Operating Temperature, TC: -20 to 100 ℃; (4)Mounting Torque, M5 Mounting Screws: 1.47 ~ 1.96 N · m; (5)Mounting Torque, M5 Main Terminal Screws: 1.47 ~ 1.96 N · m; (6)Module Weight (Typical): 550 Grams; (7)Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part, Tj = 125℃), VCC(prot.): 400 Volts; (8)Isolation Voltage (Main Terminal to Baseplate, AC 1 min.), Viso: 2500 Vrms.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 PM150CSA060 |
 MOD IPM 6PAC 600V 150A |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||||
 PM150CBS060 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 PM150CL1A060 |
 Other |
 PM150CL1A120 |
 PM150CL1B060 |
 PM150CLA060 |
 MOD IPM L-SER 6PAC 600V 150A |
 PM150CLA120 |
 MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 150A |